بست چنگالی در موتورسیکلت

بست چنگالی (Fork Lock) یا همان بست گافی در موتورسیکلت‌ها، یک سیستم امنیتی است که بر روی چرخ جلو نصب می‌شود تا جلوگیری از سرقت موتورسیکلت کند. این سیستم با انعطاف‌پذیری بالا به طور کلی برای تمامی موتورسیکلت‌های ساخته شده باشد و برای بستن و باز کردن آن باید از کلید استفاده کرد.

وقتی بست چنگالی بسته می‌شود، تعدادی قفل روی چرخ جلو می‌گیرد و جلوگیری می‌کند که چرخ جلو به سمت راست یا چپ بچرخد و به راحتی نتوان آن را حرکت داد. با این حال، بست چنگالی به تنهایی کافی نیست و همچنین باید از قفل های دیگری مانند قفل دسته کاربردی استفاده شود تا از سرقت موتورسیکلت جلوگیری شود.

چند نوع بست چنگالی وجود دارد؟

بست چنگالی در انواع مختلفی طراحی شده است که هر یک دارای ویژگی های خاصی هستند. برخی از انواع بست چنگالی عبارتند از:

1- بست چنگالی ساده: که بیشترین نوع بست چنگالی موتورسیکلت است و فقط با یک قفل ساده که روی چرخ جلو قرار دارد قفل می‌شود.

2- بست چنگالی دوگانه: که دارای دو قفل برای بستن به دو جایگاه متفاوت است. یکی برای بستن بر روی چرخ جلو و دیگری برای بستن بر روی یکی از ترمزها (معمولاً ترمز عقب).

3- بست چنگالی الکترونیکی: که دارای قفل الکترونیکی است که توسط یک کلید از راه دور کنترل می‌شود. این نوع بست چنگالی معمولاً برای موتورسیکلت‌های بزرگ و گران قیمت استفاده می‌شود.

4- بست چنگالی با قفل مجهز به آچار: که با استفاده از یک آچار اضافی قفل می‌شود و به همین دلیل بسیار سخت‌تر است برای دزدیدن آن.

بیشتر بخوانید  ریل و بست چنگالی

5- بست چنگالی با قفل مجهز به اعلام حریق: که با شنیدن صدای بلندی به هشدار می‌شود و می‌تواند جلوی سرقت موتورسیکلت را بگیرد.

6- بست چنگالی با قفل مجهز به GPS: که دارای یک سیستم ردیابی GPS است که به صاحب موتورسیکلت امکان می‌دهد تا موتورسیکلت خود را در صورت سرقت پیدا کند.

مزایا و معایب بست چنگالی چیست؟

بست چنگالی یکی از روش‌های محبوب برای ایمن نگه داشتن موتورسیکلت‌ها است. این روش به دلیل سادگی و قیمت مناسب خود، برای اغلب صاحبان موتورسیکلت‌ها جذاب است. در ادامه به بررسی مزایا و معایب بست چنگالی می‌پردازیم:

مزایا:

1- سادگی: بست چنگالی روشی ساده و مطمئن برای ایمن نگه داشتن موتورسیکلت است. بست چنگالی‌ها بدون نیاز به هیچ گونه تجهیزات خاصی قابل استفاده هستند.

2- قیمت مناسب: در مقایسه با دیگر روش‌های ایمن نگه داشتن موتورسیکلت مانند زنجیر، بسیار ارزان‌تر هستند.

3- قابل حمل: به سادگی قابل حمل هستند و می‌توانند در کیف و یا داخل جعبه ابزار موتورسیکلت نگهداری شوند.

4- ظاهر آراسته: معمولاً طراحی شده‌اند تا با ظاهر خوبی همراه باشند و به زیبایی و استایل موتورسیکلت اضافه کنند.

معایب:

1- قابل شکستن: بست چنگالی‌ها معمولاً با استفاده از ابزارهای خاص و ساده قابل شکستن هستند و بنابراین، در برابر دزدی از حداقل محافظت می‌کنند.

2- نیاز به صافی:برای عملکرد بهتر نیاز به صافی دارند. اگر موتورسیکلت شما روی یک سطح ناهموار قرار دارد، بست چنگالی به درستی کار نخواهد کرد.

3- محدودیت در استفاده:  نمی‌توانند برای همه نوع موتورسیکلت‌ها استفاده شوند. در برخی موارد، بست چنگالی‌ها ممکن است به دلیل شکل و سایز موتورسیکلت نتوانند به درستی عمل کنند.

بیشتر بخوانید  بست چنگالی

4- خطر برای راننده: استفاده از بست چنگالی‌ها در حین رانندگی خطرناک است، زیرا می‌تواند به سختی باشد که راننده موتورسیکلت را برداشته و از روی آن بپردازد.

5- تاثیرات روی روکش موتورسیکلت: استفاده بیش از حد از بست چنگالی‌ها می‌تواند به روکش موتورسیکلت آسیب برساند و سبب خراشیدگی آن شود.

6- نیاز به حضور راننده: بست چنگالی‌ها نیازمند حضور راننده هستند تا موتورسیکلت را ثابت نگه دارند. بنابراین، اگر شما می‌خواهید موتورسیکلت را برای مدت طولانی بیرون بگذارید، باید به دنبال روش‌های دیگری برای ایمن نگه داشتن آن باشید.

در نهایت، همانطور که مشاهده می‌کنید، بست چنگالی‌ها با مزایا و معایب خود همراه هستند. بست چنگالی‌ها بهترین گزینه برای کاربرانی هستند که به دنبال یک راه ساده و قابل حمل برای ایمن نگه داشتن موتورسیکلت‌شان هستند. اما برای کسانی که به دنبال روش‌های پیشرفته‌تر برای ایمن نگه داشتن موتورسیکلت هستند، روش‌های دیگری نظیر زنجیر یا برزنت می‌توانند بهترین گزینه باشند