لوله گالوانیزه برق

لوله گالوانیزه برق چیست؟

 

لوله گالوانیزه برق ازلوله های فولادی سفت و سخت که از نوع  فولاد نرم ساخته شده است.یک سیستم لوله کشی است  که برای هدایت و محافظت از سیم و کابل در طول مسیر اجرای سیم کشی و کابل کشی در واحد های صنعتی و پروژه های ساختمانی و تجاری، به منظور برق رسانی مورد استفاده قرارا میگیرد.

ویژگی مثبت استفاده از لوله های گالوانیزه برق

 

ویژگی اصلی لوله های گالوانیزه برق ضخامت و استواری این لوله است ضخامت آن به گونه ای است که میتوان با خیال راحت از آن برای محافظت انواع کابل و سیم برق استفاده کرد.

نصب آن میتواند به صورت داخلی و خارجی در خانه های مسکونی و اداری و صنعتی و کارگاهی انجام شود.

مقاومت بسیار این محصول در برابر زنگ زدگی و خوردگی و از همه مهمتر احتراق است به همین خاطر میتوان آن را در محیط های باز نصب کرد.

این لوله بسار سنگین در دو طرف خود زره های یکپارچه دارد که میتواند اتصالات محکم و پایداری را با قطعات مشابه خود برقرار کنند.

این لوله ها برای حمل و نقل آسان در ابعاد 3و6 متری تولید میشوند.به همین دلیل است که میتوان تعداد بسیاری از آنهارا برای پروژه های مختلف تهیه کرد.

معایب استفاده از لوله های برق:

هزینه نصب لوله های برق به دلیل هزینه مواد و نیروی کار از روش های دیگر کابل کشی بیشتر است.

رساناهایی که در داخل لوله نصب می شود نمی تواند گرما را به آسانی در کابل کشی باز نصب شده دفع کنند، بنابراین اگر تعداد زیادی از کابل ها و یا سیم ها در یک لوله نصب شوند، ظرفیت کنونی هر رسانا بایستی کاهش یابد.

تفاوت فولاد و گالوانیزه چیست؟

فولاد گالوانیزه، ورق های فولادی معمولی هستند  که با روی پوشش داده شده اند تا در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم شوند. فولاد ها از آهن ساخته شده اند که هنگام قرار گرفتن در معرض رطوبت،مخصوصا باران زنگ میزند.

دسته بندی انواع لوله فولادی برق یا لوله گالوانیزه:

 • لوله برق گالوانیزه سرد

 • لوله برق گالوانیزه گرم

 • لوله فولادی برق مشکی

 

لوله برق گالوانیزه سرد

 

لوله گالوانیزه سرد ازعمل رنگ و اسپری غنی از روی بر تمام  سطح یک لوله فولادی و آهنی برای محافظت از آن در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی اعمال می‌شود. زمانی که این پوشش با هوا و رطوبت و باران ارتباط پیدا کند، عنصر روی استفاده‌شده در سطح لوله ، تحت چندین واکنش شیمیایی قرار می‌گیرد تا یک لایه محافظ از کربنات روی تشکیل دهد. گالوانیزه سرد از ترکیب روی و زینک با چسب‌های شیمیایی حاصل می‌شود.استفاده زیاد از روی در لایه محافظ باعث جلوگیری از خوردگی لوله میشود. گالوانیزه سرد را  با استفاده از ابزارهای ساده مانند :غلتک، برس و تفنگ اسپری میتوان اعمال کرد. با در نظر گرفتن شرایط محیطی که لوله ها در آن استفاده می شود عمر مفید آن بین ۳ تا ۷ سال است.

بیشتر بخوانید  انواع محصولات لوله برق و گلند

لوله برق گالوانیزه گرم

 

لوله برق گالوانیزه گرم از ورق روغنی ساخته می شوند.و برای حفاظت در برابر زنگ زدگی و خوردگی از پوشش محافظی که از جنس فلز روی می باشد بر روی سطح آن قرار می گیرد که به اصلاح به آن لوله گالوانیزه گفته می شود. این لوله ها برای جوگیری از خسارت دیدن سیم و امنیت تماس ناخواسته عوامل خارجی استفاده میشود. با در نظر گرفتن شرایط محیطی که لوله ها در آن استفاده می شود عمر مفید آن بین 25 تا 30 سال است.

 

لوله فولادی برق مشکی

این نوع لوله که بیشتر از رنگ در برابر زنگ زدگی مورد استفاده قرار میگیرد به دلیل مقاوت واستقامت بسیار کم و به دلیل از بین رفتن سریع رنگ در برابر زنگ زدگی خیلی کمتر مورد استفاده قرارمیگیرند.

تفاوت لوله برق گالوانیزه گرم و سرد در چیست؟

روش ساخت: در لوله گالوانیزه گرم روی بدست امده در دمای 450 درجه سانتیگراد تا 480 درجه سانتیگراد است،اما در لوله گالوانیزه سرد روی بدست امده در دمای معمولی بدست میاید.

ضخامت: ضخامت روی در لوله فولادی گالوانیزه گرم بسیار ضخیم تر از لوله فولادی گالوانیزه سرد است.

صافی سطح: سطح لوله فولادی گالوانیزه سرد بسیار ناهموارتر از لوله فولادی گالوانیزه گرم است.

قیمت: لوله های فولادی گالوانیزه گرم توسط تولید کنندگان لوله گالوانیزه معمولی تولید می شوند به دلیل ضخامت بیشتر و تولید خاص لوله های گالوانیزه گرم از سرد گرانتر هستند. گالوانیزه سرد تنها یک طرفه لولها آن از  فولادی گالوانیزه تهیه شده است، در حالی که لوله فولادی گالوانیزه گرم به طور کامل از گالوانیزه تهیه میشود.

بیشتر بخوانید  قیمت لوله گالوانیزه برق

 

 

کاربرد لوله و اتصالات گالوانیزه گرم :

 

 1. دکل های مخابراتی

 2. دکل های فشار قوی برق

 3. لوله و اتصالات آب با ضخامت بالا

 4. گارد ریل جاده ها

 5. تیر های برق فلزی

 6. و

کاربرد لوله و اتصالات گالوانیزه سرد :

 1. ساختمان های مسکونی،اداری،تجاری،نظامی،پزشکی و….

 2. قابل استفاده در صنعت خودرو سازی

 3. دکل برق و مخابرات

 4. فرابند انتقال آب و فاضلاب

 5. تهویه هوا

 6. تخلیه فاضلاب و اتقال گاز

 7. و……

 

تولیدکنندگان لوله گالوانیزه در ایران

 

 • کارخانه لوله سپنتا

 • گروه صنعتی درپاد تبریز

 • گروه صنعتی تولیدی سپاهان

 • شرکت نورد و لوله اهواز

 • گروه تولیدی بنیاد برق

 

انواع لوله های فولادی برق و کاربرد آن ها:

 

لوله فلزی:

لوله ی فلزی سخت (RMC): لوله فلزی سخت در از کابل در برابر آتش سوزی محافظت میکنه و نمیزاره جرقه الکتریکی از لوله خارج بشه.بهترین لوله برای محافظت هر کابلی است و اینقدر ضخیم و مقاوم هست که در برابر ضربه و میخ و کوبیدگی محافظت میکنه.

لوله ی صلب گالوانیزه (GRC): این لوله فولادی گالوانیزه است و دیواره آن به اندازه ای ضخامت دارد و میتوان  آن را رزوه کرداز آن برای ساخت و سازهای تجاری و صنعتی استفاده میکنند.

لوله فلزی متوسط (IMC): این لوله فولادی سنگین تر از لوله فلزی الکتریکی (EMT) اما سبک تر از لوله فلزی سخت (RMC) است و می توان آن را رزوه کرد.

لوله فلزی الکتریکی (EMT): این لوله نوعی فلز سخت و نازک است که معمولا از فولاد گالوانیزه شده ساخته می شود. به دلیل نازکی و سبک وزنی لوله، خم کردن آن آسان است و خم شدن ان توسط  وسیله دستگاه خم کن لوله فولادی برق انجام می گیرد.استفاده از این نوع لوله را می توان داخل ساختمان ها و به طور کلی سازه های مسکونی و تجاری مشاهده کرد.

لوله ی آلومینیومی: این لوله مشابه لوله فولادی گالوانیزه است، یک لوله ی سفت و سخت است که معمولا در کاربردهای تجاری و صنعتی استفاده می شود، جایی که احتیاج به مقاومت بالاتری در برابر خوردگی مورد نیاز است. چنین مکان‌هایی شامل کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی می باشند، جایی که مقادیر زیادی آب و مواد شیمیایی پاک‌کننده، لوله ی گالوانیزه را نامناسب می‌سازد.

 

لوله های انعطاف پذیر:

لوله فلزی انعطاف پذیر (FMC): لوله های فلزی انعطاف پذیر (FMC) اغلب به طور غیر رسمی فلکسی نامیده می شود. بیشتر در مناطق خشک استفاده می شود که در آن ها نصب لوله های غیر فلزی الکتریکی یا سایر لوله های غیر قابل انعطاف، غیر عملی است، اما مقاومت فلزی برای محافظت از کابل ها هنوز مورد نیاز است. لوله انعطاف پذیر هیچ گونه خمیدگی دائمی را حفظ نمی کند.

بیشتر بخوانید  لوله های گالوانیزه سرد و گرم

لوله فلزی انعطاف پذیر مایع (LFMC): این یک لوله انعطاف پذیر فلزی است که توسط یک پوشش پلاستیکی ضد آب پوشانده شده است .لوله ی فلزی انعطاف پذیر ضد مایع، یک نوار منفرد از آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه است. این نوار مارپیچی و در هم قفل شده است و انعطاف پذیری و استحکام دارد.

لوله های فلزی انعطاف پذیر (FMT): این، همان لوله فلزی انعطاف پذیر (FMC) نیست که در ماده 348 قانون ملی برق (NEC) توضیح داده شده است.FMT به عنوان یک سیستم عبور جریان (Raceway) شناخته می شود اما یک لوله نیست و در ماده 360 NEC جداگانه توضیح داده شده است.

 

 

لوله های غیر فلزی:

لوله پی وی سی (PVC): لوله ی پی وی سی سبک وزن ترین است و معمولا هزینه کمتری نسبت به سایر لوله ها  دارد.در سیستم برقکاری در سه ضخامت مختلف موجود است، که انواع دیواره نازک فقط برای استفاده جاسازی شده در بتن و گریدهای سنگین‌تر برای دفن مستقیم و کار در محیط باز مناسب هستند.

لوله غیر فلزی سخت (RNMC): این یک لوله غیر فلزی (PVC) بدون رزوه است.

لوله غیر فلزی الکتریکی (ENT): این لوله شیاردار با دیواره نازک است که در برابر رطوبت و شعله مقاوم است.به حدی انعطاف پذیر است که می توان آن را با دست خم کرد، اگرچه اتصالات اینگونه نیستند.

قیمت لوله فولادی برق گالوانیزه

قیمت لوله فولادی برق یا لوله برق گالوانیزه به عنوان یکی از لوله های پر کاربرد در صنعت برق شناخته شده است. این محصول به دلیل مقاومت بالا، بیشترین استفاده را در کاربرد های صنعتی دارد. به طور کلی لوله های فلزی گالوانیزه، ابزاری است که به عنوان یک محافظ عمل می کند و می تواند هادی ها یا سیم هایی را که از درونش می گذرد در برابر آسیب ها یا تماس مسقیم افراد با آنها محافظت نماید.قیمت لوله برق گالوانیزه به نوع آن و سایز آنها بستگی دارد.